Czy Polacy lubią pić kawę?

Palarnia Kawy Recz zadzwoń 576 501 701

Zachodniopomorskie

Większość Polaków nie wyobraża sobie poranka bez kawy. Nawet najbardziej zaspane osoby, niemal z zamkniętymi oczami, gdy po sznurku docierają do kuchni, aby zaparzyć codzienną porcję życiodajnego napoju. Kawa dodaje energii, jest faktem porannego rytuału przygotowującego do trudów codziennego dnia. Oczywiście moglibyśmy obejść się bez kawy. Ale… po co?

Palarnia Kawy Dygowo

 

Krótka historia kawy w Polsce

Kiedy lata temu, bo pod koniec XVII wieku, kawa zagościła na Polskich stołach, była napojem ekskluzywnym. Można powiedzieć, że dosłownie wkroczyła „na salony”, bo raczyła się nią wyłącznie bogata elita kraju. Równocześnie grupę osób nadzorowała ją za bardzo szkodliwą. Z czasem jednak kawa zatrzymywała się ciekawsza i wydawała swój elitarny charakter, na co spośród pewnością były pomysł powstające od XVIII wieku kawiarnie. Dalsze dzieje popularności kawy przesuwały się dobrym do przewidzenia torem – dojazd do niej był coraz łatwiejszy, dostępność gatunków wciąż poszerzana, a poprzez ostatnie spożycie kawy coraz większe. Zmiany z wielkich powodów stanęły w stanie I Wojny Światowej, w międzywojniu znowu kawa znowu powróciła do łask, aby w toku drugiego światowego konfliktu być się produktem całkowicie deficytowym. Wielki come back wystąpił w latach PRLu, kiedy picie kawy na określone wprowadziło w styl niemal każdym Polakom. Bez niej nie mogły być biura, pracownie, nawet pokoje nauczycielskie w grupach. Najlepsze klasy były szmuglowane i wydawane spod lady lub brane w Pewexie, posiadały jeszcze pewną spośród najbardziej cenionych form łapówek.

zamów kuriera Expres poczta

 

Kawa we tej Polsce

W czasach współczesnych Polacy nie muszą już zabiegać o kawę jak o niedostępny towar luksusowy. Oczywiście są gatunki kawy mniej lub dużo doceniane, a prawdziwi kawosze wynoszą nie tylko nasze bliskie marki, ale także techniki parzenia. Ekspertami w współczesnej dyscyplinie są oczywiście bariści, dla których przyrządzanie kawy wówczas nie tylko zawód, a często także sztuka taż w sobie. Przecież we naszej kuchni musimy radzić sobie sami, a każdy spośród nas wygląda to niewiele inaczej.

Palarnia Kawy Dygowo

Jak parzą kawę Polacy?

W najciemniejszym wydaniu parzenie kawy w lokalnej kuchni liczy na zalaniu jej wrzątkiem z czajnika. Niektórzy kupują kawy ziarniste, które następnie samodzielnie mielą, inni zwracają na skutki najlepsze do stworzenia – kawy parzone lub rozpuszczalne. Kawa sypana bądź też rozpuszczalna jest miana tak samo, a potem wzbogacana mało skomplikowanymi dodatkami w role cukru i mleka. Co daleko wyrafinowane osoby zalewają kawę rozpuszczalną wodą gorącą, działaj nie wrzącą, niektóre podgrzewają mleko przed dodaniem do kawy, inne dodają cynamonu, wanilii czy kardamonu.

Palarnia Kawy Dygowo

Znaczniejszy stopień wtajemniczenia w parzeniu kawy to kawiarki, czyli urządzenia, a raczej garnuszki – aluminiowe lub stalowe – ludzie do pieczenia kawy metodą ciśnieniową. Kawę w kawiarce zapoznaje się na naturalnej kuchence, nie stanowi toż narzędzie elektryczne. Trzeba przyznać, że napój dokonany w kawiarce jest tak pierwszy w stylu.

Palarnia Kawy Dygowo

Jednak wybór najłatwiejszym sposobem parzenia kawy, na jaki coraz częściej decydują się Polacy, jest użycie ekspresu. Ekspresy do kawy były obecnie zresztą handlowe także w czasach PRL-u ale trzeba przyznać, że od innej pory dużo się zmieniły – pod każdym względem.

Palarnia Kawy Dygowo

Kawa z ekspresu, niezależnie od jego charakteru, zawsze przewyższa jakością kawę parzoną na szybko wrzątkiem z czajnika. Z kolejki w walce z kawiarką wygrywa prostotą obsługi, a też zdecydowanie większymi możliwościami, bo nawet najprostsze modele oferują mnogość opcji, przy czym nie obniżają się one jedynie do wyboru między latte, espresso a cappuccino. W atrakcję wchodzi regulacja mocy kawy, temperatury parzenia, mielenie ziarnistej kawy i mnóstwo innych kolorów, na które warto zwrócić uwagę, robiąc zakupu. Obecnie cena ekspresów nie ma te wielkiego kosztu dla przeciętnego Polaka, natomiast inwestycja w atrakcyjny ekspres do kawy zda się w skóry codziennej przyjemności z picia doskonałego napoju.

Palarnia Kawy Dygowo

Zobacz również Czy Polacy lubią pić kawę?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments